Aktuálně ze školy

Gastronomická soutěž

13. května 2019 se naši žáci oboru Kuchař – číšník, Vojtěch Voborný a Vojtěch Sklenář zúčastnili Gastronomické soutěže: O pohár hejtmana jihomoravského kraje. V mezinárodním zastoupení se Vojtěch Voborný umístil na 5. místě a Vojtěch Sklenář na krásném 8. místě.

FabLab Experience

Speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími, pro mnohé futuristickými přístroji, putuje po jihomoravských základních a středních školách. Vizionáři z JIC, kteří s ideou přišli, ho představí i v zahraničí. Co do vybavení a rozměru jde o unikát a je největší na světě. FabLab Experience finančně podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů.

Ve dnech 13. – 17. 5. 2019 bude na náměstí T.G. Masaryka stát speciálně upravený návěs FabLab Experience – první digitální pojízdná laboratoř, která je co do vybavení a rozměrů největší na světě. Laboratoř je vybavena laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem, CNC frézkou, řezacím plotrem, elektronovým mikroskopem, elektro a mecha dílnami. Laboratoř bude přístupna i veřejnosti od pondělí do čtvrtka v době od 18:30 do 20:00 hod.

První otevřená digitální dílna pro veřejnost (FabLab Brno) funguje bezmála dva roky v brněnském sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol převážně z  moravské metropole. Zájem o prohlídky a workshopy byl z jejich strany velký a lidé z FabLab se proto rozhodli udělat variantu na kolech. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty jezdí přímo do škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Od března do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague,“ říká manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Lektoři z JIC se žákům, studentům i učitelům intenzivně věnují tři dny. Vyzkoušet si práci s přístroji můžou třídy po menších skupinkách. „Ráno a dopoledne mají prohlídku po kamionu, seznamují se s digitální výrobou. Po obědě projdou školeními a naučí se s přístroji zacházet. Poté si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku,“ doplňuje manažer FabLab Experience Daniel Šín z JIC. Od 18:00 bude mít v daném místě prostor i veřejnost. Kdokoliv se může přijít s moderními přístroji zdarma seznámit. Kde zrovna digitální laboratoř stojí lidé zjistí na facebooku @fablabexperience nebo instagramu #fablabexperience. Harmonogram a podrobné informace o projektu lze nalézt na webu www.fablabexperience.cz.

Prevence dopravní nehodovosti u mladistvých na SŠDOS M.Krumlov

20. března proběhla preventivní beseda o bezpečnosti /nejen/ v dopravě pod vedením velitele městské policie Rudolfa Fráni. Žáci a studenti 3. ročníků se tak dozvěděli řadu informací, které jim v budoucím životě mohou být velmi užitečné.
ŠMP Ing. Lenka Dobešová 


Autoopravář Junior 2019

7.3. se v dílnách OV Polánka uskutečnilo krajské kolo soutěže AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2019. Soutěž byla určena žákům třetích ročníků učebního oboru automechanik. Zúčastnilo se 12 soutěžících ze středních škol Jihomoravského kraje. V náročné konkurenci se na prví místo probojoval Pavel Veselý ze SŠDOS Moravský Krumlov.
Bc. Pavel Bugner

 

Veselé vánoce a šťastný nový rok 2019

XII. Reprezentační ples

SŠDOS Moravský Krumlov Vás zve na XII. Reprezentační ples školy, který se koná v pátek 25.1. 2019 od 20:00 hodin v Orlovně v Rakšicích. Hraje skupina Dreams.
Vstupné na místě: 120,- Kč;
Vstupné v předprodejí (kancelář SŠDOS - paní Sobotková, 739 570 623): 100,- Kč

3.EAP na výstavě Titanic v Brně

Dne 17. prosince studenti oboru Ekonomika a podnikání se svým pedagogickým dozorem navštívili světovou výstavu Titanic v Brně. Výstava ukazuje reálné prostory legendárního plavidla, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku. Mohli jsme tak vidět spoustu originálních exponátů, projít kajutami, salonky, kotelnou, dotknout se ledovce a vyfotografovat se na přídi lodi. Atmosféra té doby na nás dýchla prostřednictvím originálních artefaktů jako je porcelán, nábytek a osobní předměty cestujících - šperky, kabelky, parfémy a oblečení, které byly ze dna oceánu vyloveny až v roce 1985.
Ing. Lenka Dobešová

Exkurze - Brusel

Exkurze - Evropský parlament v Bruselu