15002307 ssdos mkrumlov facebook titul

Tisková zpráva
Kontakt: Ing. Jiří Psota, ředitel školy, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 603 545 560

V Polánce otevřou největší středisko technického vzdělávání na jižní Moravě
Moravský Krumlov - Střední škola dopravy, obchodu a služeb v M. Krumlově během necelého roku postavila díky evropským penězům zcela nové dílny pro technické vzdělávání. Otevřou se v pátek 4. prosince. Středisko technického vzdělávání v Polánce u M. Krumlova stálo 32 472 603 Kč a jedná se o největší investici z Regionálního programu Jihovýchod v Jihomoravském kraji.
„Nová hala je členěna na tři dílny zaměřené pro výuku oborů vzdělání Mechanizace a služby, Obráběč kovů a Autoklempíř. V areálu je pro studenty i učitele výdejna obědů. Výdejna bude sloužit také široké veřejnosti," popisuje ředitel školy Jiří Psota. Nové dílny jsou vybaveny moderními soustruhy, frézkami, vrtačkami, rovnací stolicí s příslušenstvím, zařízením pro zkoušení rotačních vstřikovacích čerpadel a trysek, materiálovou laboratoří – zařízení pro tahovou zkoušku, zatížení ložisek, zatížení a průhyb nosníků atd.
„Jedná se o jedno z nejmodernějších technických středisek pro vzdělávání v kraji. Vybavení staré dílny pro autoklempíře je staré přes třicet let a neodpovídá současnému vybavení moderních autoservisů. Pokud chceme připravovat absolventy vhodné pro trh práce, musí se učit na takových strojích, které jsou v autoservisech a ve firemních dílnách," zdůrazňuje Jindřich Pelaj, zástupce ředitele pro technické vzdělávání.
S novým moderním vybavením dílen souvisí také školení mistrů odborného výcviku. Dodavatelé strojů připravili odborné proškolení pedagogů. Fyzikální laboratoř bude využívána napříč obory. „Trhací zkoušky budou využívat zámečníci, obráběči i mechanizátoři, stejně tak rotační vstřikovací čerpadlo bude sloužit pro výuku automechaniků, autotroniků i mechanizátorů," popisuje Jindřich Pelaj.
Stavba střediska technického vzdělávání začala letos v květnu a poslední práce byly dokončeny v říjnu. V současné době má Střední škola dopravy, obchodu a služeb v M. Krumlově 590 žáků a 69 pedagogů. Praktická výuka probíhá v dílnách v nedaleké Polánce, druhá část školy se nachází v Ivančicích. V roce 2012 totiž došlo ke sloučení se střední školou v Ivančicích.

Zvyšuje se zájem o učňovské obory
V posledních dvou letech se zvyšuje zájem o učňovské obory. Podle ředitele Střední škola dopravy, obchodu a služeb v M. Krumlově Jiřího Psoty tomu výrazně pomohla spolupráce se základními školami v okolí na projektu podpory technického vzdělávání. „Připravili jsme pro žáky základních škol technické kroužky v našich dílnách. Sváželi jsme je autobusem do dílen a laboratoří, kde se jim věnovali středoškolští učitelé a mistři odborného výcviku. O kroužky Automechanik, Truhlář, Kovář, Zámečník a Obráběči byl nebývalý zájem. Tito žáci pak nastoupili k nám do oborů," popisuje ředitel Jiří Psota.


Eva Fruhwirtová