FabLab Experience

Speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími, pro mnohé futuristickými přístroji, putuje po jihomoravských základních a středních školách. Vizionáři z JIC, kteří s ideou přišli, ho představí i v zahraničí. Co do vybavení a rozměru jde o unikát a je největší na světě. FabLab Experience finančně podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů.

Ve dnech 13. – 17. 5. 2019 bude na náměstí T.G. Masaryka stát speciálně upravený návěs FabLab Experience – první digitální pojízdná laboratoř, která je co do vybavení a rozměrů největší na světě. Laboratoř je vybavena laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem, CNC frézkou, řezacím plotrem, elektronovým mikroskopem, elektro a mecha dílnami. Laboratoř bude přístupna i veřejnosti od pondělí do čtvrtka v době od 18:30 do 20:00 hod.

První otevřená digitální dílna pro veřejnost (FabLab Brno) funguje bezmála dva roky v brněnském sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol převážně z moravské metropole. Zájem o prohlídky a workshopy byl z jejich strany velký a lidé z FabLab se proto rozhodli udělat variantu na kolech. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty jezdí přímo do škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Od března do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague," říká manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Lektoři z JIC se žákům, studentům i učitelům intenzivně věnují tři dny. Vyzkoušet si práci s přístroji můžou třídy po menších skupinkách. „Ráno a dopoledne mají prohlídku po kamionu, seznamují se s digitální výrobou. Po obědě projdou školeními a naučí se s přístroji zacházet. Poté si něco vyrobí a případně odnesou domů na památku," doplňuje manažer FabLab Experience Daniel Šín z JIC. Od 18:00 bude mít v daném místě prostor i veřejnost. Kdokoliv se může přijít s moderními přístroji zdarma seznámit. Kde zrovna digitální laboratoř stojí lidé zjistí na facebooku @fablabexperience nebo instagramu #fablabexperience. Harmonogram a podrobné informace o projektu lze nalézt na webu www.fablabexperience.cz.